Lew czarownica i stara szafa – streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pierwsza walka Piotra
Podczas gdy Edmund cierpi podróżując wraz z Czarownicą pozostałe dzieci i bobry cieszą się. Wiedzą, że dotrą do Kamiennego Stołu przed wiedźmą, ponieważ jej sanie stały się bezużyteczne. Rozkoszują się oznakami wiosny. Wieczorem docierają do Kamiennego Stołu – jest to dziwny, niski, starożytny stół wykonany z kamienia z rzeźbionymi runami i symbolami. W oddali ledwo dostrzegają morze. Po ich lewej stronie znajduje się złoty pawilon, a po prawej w otoczeniu dobrych stworzeń Narnii (nimf, centaurów, jednorożca, byka z głową mężczyzny, pelikana, orła i wielkiego psa oraz dwóch lampartów) stał Wielki Lew – Aslan. Piotr przełamuje się i wita prawowitego władcę Narnii. Lew pyta o Aslana i dowiaduje się, że ten zdradził i przystał do Białej Czarownicy. Piotr część winy za decyzję brata bierze na siebie. Łucja błaga Aslana, by uratował jej brata, a ten zgadza się, mówiąc że uczyni wszystko co w jego mocy, choć nie będzie to łatwe.

Aslan nakazuje przygotować ucztę na cześć dzieci. Bierze na bok Piotra i pokazuje mu Ker-Paravel – miejsce, gdzie w przyszłości będzie zasiadał na tronie wraz z rodzeństwem, jednak będzie najważniejszym władcą. Podczas ich rozmowy słyszą wzywający pomocy dźwięk rogu Zuzanny, który otrzymała od św. Mikołaja. Wszystkie stworzenia chcą biec na ratunek, jednak Aslan powstrzymuje je, wysyłając tam Piotra. Chłopak biegnie i widzi wspinającą się na drzewo Zuzannę ściganą przez wielkiego wilka. Dziewczyna dosięgła jedynie pierwszych gałęzi i jest bliska omdlenia. Piotr podbiega do zwierzęcia i dźga go w serce mieczem, który otrzymał od św. Mikołaja. Po krótkiej walce wilk leży martwy u stóp Piotra. Aslan dostrzega innego wilka w gąszczu i wysyła za nim swe najszybsze sługi, by odnalazły Czarownicę i Edmunda. Następnie pasuje Piotra na rycerza, po zwróceniu mu uwagi, by wyczyścił miecz z wilczej krwi.

Wielkie czary z zamierzchłych czasów
Wilk, którego nakazał śledzić Aslan powraca do Czarownicy i informuje ją, że Maugrim został zabity, a Wielki Lew jest już w Narnii. Królowa zachowuje spokój i nakazuje zebrać wilkom wszystkich mieszkańców Narnii, którzy są po jej stronie. Planuje pozbawić życia Edmunda, by proroctwo o tym, że na tronach w Ker-Paravel zasiądzie czterech ludzi, nie mogło się wypełnić. Karzeł przywiązuje Edmunda do drzewa i zaczyna ostrzyć nóż. W tym momencie pojawiają się wysłane przez Aslana istoty i uwalniają chłopca, jednak nie mogą odnaleźć Czarownicy ani karła. Kobieta przemienia siebie w głaz, zaś karła w stary pień. Po odejściu sług Aslana wraca do pierwotnej postaci.

Następnego ranka Piotr, Zuzanna i Łucja dowiadują się, że Edmund został uratowany i znajduje się w obozie. Aslana na osobności długo rozmawia ze zdrajcą, a jego słowa mają na niego pozytywny wpływ. Edmund przeprasza wszystkich i milknie. Posłaniec Czarownicy wzywa Aslana na tajną rozmowę ze swoją panią. Lew zgadza się. Dowiadujemy się, że spotkanie ma dotyczyć Edmunda, ponieważ na mocy prawa jako zdrajca należy do niej. Jeżeli nie zostanie wydany Czarownicy Narnia zapadnie się i zniknie w ogniu i wodzie. Był to wyrok Władcy-Zza-Morza i nikt, nawet Aslan, nie mógł mu się przeciwstawić. Lew prosi Czarownicę o rozmowę w cztery oczy. Po jej zakończeniu wiedźma wydaje się zadowolona, zaś Aslan jest przygnębiony. Oznajmia wszystkim, że Białą Czarownica zrzekła się prawa do życia Edmunda. Zła kobieta pyta, jaką ma pewność, że Aslan dotrzyma słowa, jednak on ryczy na nią tak gwałtownie, że wiedźma odchodzi.

Triumf Czarownicy
Po odejściu Królowej Aslan informuje dzieci, że muszą przenieść obóz w inne miejsce, przy Brodzie Beruny. Dowództwo przekazuje Piotrowi, sam zaś wydaje się nieszczęśliwy i przygnębiony. Zapowiada, że być może nie weźmie udziału w ostatecznym starciu z wojskami Czarownicy. W nocy Łucja i Zuzanna martwiły się o Aslana i nie mogły zasnąć. Gdy zdały sobie sprawę, że lew opuścił swój pawilon wymknęły się, by zobaczyć dokąd zmierza. Gdy go odnajdują król zwierząt mówi, że mogą z nim podążać, dopóki nie nakaże im odejść. Podczas wspólnej podróży Aslan staje się coraz bardziej apatyczny i depresyjny. Mówi, że obecność ludzi pozwala mu przezwyciężyć samotność. Gdy docierają do Kamiennego Stołu Aslan nakazuje dziewczynkom odejść, jednak te kryją się za krzakiem.

Zuzanna i Łucja obserwują setki monstrualnych potworów, które otaczają Aslana przy Kamiennym Stole. To najgorsze postacie z mitologii i najciemniejszych zakamarków wyobraźni. Pośród nich znajduje się Czarownica. Nakazuje swym sługom związać lwa. Początkowo obawiają się jego reakcji, jednak gdy pozostaje bierny, podekscytowani wykonują rozkaz. Upokarzają go obcinając mu grzywę oraz nakładając mu kaganiec, kopiąc i szydząc z niego. Lew nie protestuje. Po jego związaniu do Kamiennego Stołu podchodzi z kamiennym nożem Czarownica. Mówi, że Aslan przegrał i odbierze mu życie w zamian za życie Edmunda. To ułagodzi Wielkie Czary. Jednak po śmierci lwa odbierze życie także Edmundowi i pozostałym dzieciom. Po jego śmierci zostanie Królową Narnii na zawsze. Łucja i Zuzanna zakrywają oczy, by nie widzieć śmierci Wielkiego Lwa.

Największe czary sprzed początków czasu
Poi zabiciu Aslana siły wiedźmy udały się, by przygotować się do walki. Martwe ciało zwierzęcia pozostało na Kamiennym Stole. Dziewczynki opuściły kryjówkę i podeszły, by opłakiwać zmarłego. Nie mogą patrzeć na upokorzonego władcę. Udaje się im zdjąć z jego głowy kaganiec. Resztę nocy oszołomione płaczą nad ciałem zmarłego. Gdy zauważają wokół niego myszy Zuzanna chce je przegonić, jednak Łucja dostrzega, że zwierzątka przegryzają więzy. Gdy nadchodzi świt myszy odchodzą. Zuzanna i Łucja chodzą bez celu, gdy niebo wokół zaczyna jaśnieć. Gdy pojawiają się pierwsze promienie patrzą w stronę Ker-Paravel.

Nagle słyszą ogłuszające pęknięcie, dostrzegają przełamany Kamienny Stół i zniknięcie ciała Aslana. Łucja pyta czy to magia i jakiś głos odpowiada jej, że tak. Dziewczynki obracają się i dostrzegają żywego Aslana. Podbiegają do niego, a Zuzanna pyta, czy nie jest duchem. Lew likwiduje obawy jednym ciepłym oddechem. Wyjaśnia, że Czarownica miała rację mówiąc, że wszyscy zdrajcy należą do niej. Jednak, gdyby popatrzyła na bezruch i ciemność sprzed początków czasu dowiedziałaby się, że „kiedy dobrowolna ofiara, która nie dopuściła się żadnej zdrady, zostanie zabita w miejsce zdrajcy, Stół rozłamie się i sama Śmierć będzie musiała cofnąć swe wyroki”. Lew wraz z dziewczynkami zaczyna radośnie się bawić.

Po zakończeniu zabawy Aslan oznajmia, że ma wiele pracy. Mówi dziewczynom, by wsiadły na jego grzbiet i wspólnie ruszają przez Narnię, podziwiając po drodze piękne krajobrazy. Ostatecznie docierają do siedziby Białej Czarownicy. Aslan jednym skokiem. przeskakuje bramę i wchodzi na dziedziniec z kamiennymi posągami.

Co się stało z posągami
Gdy podróżnicy znajdują się na dziedzińcu Aslan zaczyna otaczać swym oddechem każdy posąg. Dziewczyny nie wiedzą co on robi, dopóki nie okazuje się, że pierwszy posąg, do którego podszedł Wielki Lew zaczyna odżywać. Grzywa przybiera złoty kolor i posąg lwa zmienia się w żywe zwierzę. Wszystkie posągi zaczynają ożywać. To przede wszystkim osobnicy wierni Narnii, a wrogo nastawieni do Czarownicy – satyrowie, centaury, a nawet giganci. Zuzanna i Łucja wraz z Aslanem przemierzają lochy, gdzie znajduje się więcej kamiennych więźniów, w tym faun Tumnus. Po ożywieniu wszystkich Aslan prowadzi ich jako wojsko, by pomóc walczącemu Piotrowi. Armia Piotra słabła w walce z wojskami Czarownicy i bardzo potrzebowała wsparcia. Gdy Aslan dociera na miejsce potyczki dostrzega starcie Piotra dzierżącego swój miecz z wiedźmą, która trzyma kamienny nóż. Skacze na Białą Czarownicę i zabija ją.

Polowanie na białego jelenia
Gdy Aslan ze swoim wojskiem wzmacnia armię Piotra i zabija samozwańczą Królową starcie szybko się kończy. Łucja zauważa, że Piotr stał się silniejszy i starszy. Starszy brat opowiada, że jego armia zostałaby zdziesiątkowana, gdyby nie inteligencja Edmunda. Wojska Piotra przegrywały, ponieważ wiedźma zamieniała je w kamienne posągi. Edmund zrozumiał, że należy zniszczyć różdżkę Czarownicy. Dzięki temu w ludzi Piotra wstąpiły nowe siły, jednak Edmund został ciężko ranny. Piotr prowadzi Aslana i rodzeństwo w miejsce, gdzie ciężko ranny leży Edmund. Lep przypomina Łucji, że posiada specjalną magiczną miksturę uzdrawiającą. Dziewczynka wlewa kilka kropel do ust rannego brata. Nie może zostać, by zobaczyć, czy brat wyzdrowieje, ponieważ wokół znajduje się wiele rannych osób. Kiedy w końcu wraca dostrzega, że Edmund jest zdrowy jak nigdy. Pozbył się swego ponurego i złośliwego wyglądu, który miał odkąd zaczął chodzić do szkoły. Aslan pasuje go na rycerza.

Aslan koronuje dzieci na królowe i królów Narnii, a następnie znika. Pan Bóbr tłumaczy, że powróci, gdy będzie potrzebny. Dzieci panowały długo. Wprowadziły wiele sprawiedliwych praw, które uczyniły Narnię krainą spokojną i harmonijną. Z czasem dorosły. Piotr ze względu na swą siłę i waleczność zwany był Królem Piotrem Wspaniałym, Zuzannę znaną z urody i wdzięku nazywano Królową Zuzanną Łagodną. Edmund uważany był za władcę inteligentnego i uczciwego, dlatego mówiono o nim jako o Królu Edmundzie Sprawiedliwym. Wesoła i pełna żywiołowości Łucja została okrzyknięta Królową Łucją Mężną.

Po wielu latach dobrych rządów pewnego dnia rodzeństwo Pevensie polowało na Białego Jelenia. Biały Jeleń spełniał życzenie każdego, kto go złapie, a ostatnio widziano go właśnie w Narnii. Nieświadomie zmierzają w stronę starej latarni, która nadal stoi w miejscu, w którym przekroczyli próg Narnii. W pobliżu odnajdują wejście do szafy. Latarnia wzbudza w nich niejasne wspomnienia, wiedzą że wcześniej już ją widzieli. Chcą kontynuować poszukiwania Białego Jelenia, jednak znajdują się we wnętrzu szafy. Stają się ponownie dziećmi i słyszą, że pani Macready jest wciąż w holu. Dzieci całą historię opowiadają profesorowi, który pociesza je i zapewnia, że pewnego dnia znów wrócą do Narnii, choć nie przez szafę. Wyjaśnia, że będą znajdą inne sposoby by dostać się do Narnii i będzie tam o wiele więcej przygód.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Lwa, czarownicy i starej szafy w pigułce
2  Piotr – charakterystyka
3  Czas i miejsce akcji „Lwa, czarownicy i starej szafy”Komentarze: Lew czarownica i stara szafa – streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: